
Povodom obilježavanja Dana svjetske baštine (18. aprila) i Dana škole SMŠ “Zijah Dizdarević” (9. maja), u Fojnici je održana radionica i izložba pod nazivom “Upoznaj historiju svog kraja“. Aktivnost je realizovana u saradnji sa učenicima Srednje škole “Zijah Dizdarević”, a mladi su imali priliku da na kreativan način istražuju i prezentuju bogatu prošlost svoga kraja.
Razgovarali smo s profesorom historije Harisom Zulumom, organizatorom ove vrijedne inicijative.
Fojnica.net: Profesore Zulum, kako je nastala ideja za ovu radionicu i izložbu?
Prof. Haris: Ideja je proizašla iz potrebe da učenicima približimo lokalnu historiju, koja, nažalost, nije dovoljno zastupljena u zvaničnom nastavnom planu i programu. Također, želio sam da po prvi put u Fojnici realizujemo ovakav projekat. Historija našeg kraja je, smatram, nepravedno zapostavljena, iako je izuzetno bogata – od prahistorije i srednjeg vijeka, preko osmanskog i austrougarskog perioda, pa sve do savremenog doba. Kao profesor i voditelj historijske sekcije, smatrao sam da je Dan svjetske baštine idealna prilika da spojimo edukaciju i praktični rad. Učenici su, uz našu podršku, istraživali historiju svog kraja i time bolje upoznali vlastiti identitet, kulturu i porijeklo.
Fojnica.net: Šta je obuhvatio program ove aktivnosti?
Prof. Haris: Organizovali smo posjetu Muzeju Franjevačkog samostana, kao i radionicu i izložbu u prostorijama škole. Učenici su prethodno prikupili stare fotografije, dokumente i druge vrijedne materijale iz arhiva. Zajedno smo analizirali stare spise, razgovarali o lokalnim događajima i znamenitim ličnostima, te realizovali intervju u kojem su učenici postavljali pitanja o prošlosti Fojnice. Bilo je zaista inspirativno gledati njihovu radoznalost i oduševljenje pri otkrivanju detalja koje ni starije generacije često ne poznaju. Kroz spomenike kulturne baštine, učenici su simbolično, poput vremeplova, prolazili kroz ključne historijske epohe.
Fojnica.net: Koja je poruka ovog projekta?
Prof. Haris: Prvenstveno želimo poručiti mladima da historija nije samo niz bitaka i carstava, već i svakodnevna okolina: ulice, zgrade i priče naših predaka. Upoznavanjem lokalne historije, mladi razvijaju osjećaj pripadnosti i počinju cijeniti ono što su naši djedovi i nane ostavili u naslijeđe. Ako ne znamo svoju prošlost, teško ćemo razumjeti sadašnjost i graditi budućnost. Mnogi učenici nisu znali da su na području Fojnice postojala prahistorijska naselja poput Zvonigrada, Gradine i Laguma. Također, u srednjem vijeku Fojnica je bila jedan od najvećih centara srednjovjekovne Bosne – tu se kovao novac, trgovalo se s Dubrovčanima, a u naseljima poput Lužina, Otigošća i Dusine nalazimo vrijedne nekropole sa stećcima.
Na primjer, u Djedovom Dolu su živjeli bogumilski djedovi, dok je u Hotigošću (danas Otigošću) postojala nekropola s 50 stećaka, od kojih su danas sačuvani samo rijetki primjerci. Na Starom groblju kod Otigošća možemo vidjeti kako su bogumili, kasnije bosanski muslimani, oblikovali stećke i nišane. Dolaskom Osmanlija došlo je do velikih promjena – Fojnica je postala kadiluk u 19. stoljeću i doživjela kulturni i duhovni procvat. Ovo su primjeri koje često zanemarujemo, a ne učimo ih dovoljno kroz redovnu nastavu. Kroz rad historijske sekcije, kreativnost i volju – sve je moguće.
Fojnica.net: Kako su učenici reagovali na ovakav vid nastave?
Prof. Haris: Reakcije su bile sjajne. Mnogi su se prvi put susreli s autentičnim historijskim dokumentima i predmetima. Bilo je mnogo emocija, ponosa, pa i iznenađenja. Mislim da je to najveći uspjeh – kada učenici osjete da njihova lična priča ima mjesto u širem historijskom okviru.
Fojnica.net: Imate li planove za nastavak i širenje ove aktivnosti?
Prof. Haris: Naravno. Ovo je tek početak. Sljedeći korak je radionica u Atik džamiji – pravoj fojničkoj dragocjenosti koja krije stare knjige, više od 400 godina stare nišane i druge značajne kulturno-historijske spomenike. Planiram osnovati udruženje uskoro i digitalnu arhivu lokalne historije, a pokrenuli bismo i tematske publikacije koje bi uređivali sami učenici.
Fojnica ima bogatu i raznoliku prošlost i vjerujem da kroz ovakve inicijative možemo sačuvati to naslijeđe za generacije koje dolaze.
Fojnica.net: Profesore, hvala vam na razgovoru i čestitamo na inspirativnoj inicijativi!
Prof. Haris: Hvala vama što ste prepoznali značaj ovakvih aktivnosti. Nadam se da će one biti poticaj i drugim školama i zajednicama da istražuju i njeguju svoju lokalnu historiju.